До 1 липня українцям поставляють електроенергію за тарифом 1,68 гривні за кВт-годину. Однак він і близько не покриває навіть собівартості витрат на електрику. Тому тариф будуть підвищувати. Зараз влада розглядає кілька варіантів підвищення вартості електроенергії. Скоріш за все, воно буде відбуватися в кілька етапів. Але колишньої ціни за електрику не буде, всім доведеться платити набагато більше.
З чого складається тариф на електроенергію
Для того, щоб в розетках була електрика, її потрібно не лише виробити, але й привести до потрібної кондиції і доставити до наших домівок. Тому тариф на електроенергію включає в себе кілька складових:
вартість електроенергії на ринку;
тариф на її передачу по високовольтних мережах НЕК “Укренерго”;
тариф на розподіл по низьковольтних мережах операторів систем розподілу;
тариф на доставку;
податки.
Чому потрібно підвищувати тариф на електроенергію
З огляду на використання деякими клієнтами зонних приладів обліку, а також пільг, які частково повернули жителям 30-кілометрових зон атомних електростанцій, зараз середній тариф на електроенергію для побутових споживачів по країні становить 1,60 гривні. При цьому тільки вартість передачі електроенергії становить 1,51 гривні. Тобто, виходить, що виробникам електроенергії залишається за їхній продукт лише 9 копійок.
При цьому собівартість їхніх витрат на отримання електрики у десятки разів вища. Компенсувати їм ці збитки немає звідки: у держави немає таких грошей. Тому уряд буде змушений прийняти непопулярне рішення щодо підвищення тарифу на електроенергію.
Які варіанти підвищення тарифу розглядають в Міненерго
У Міненерго вважають, що тариф на електроенергію не може бути єдиним для всієї країни: якщо вже ринок, то ринок повноцінний. А витрати на передачу електроенергії для різних регіонів різні. Тому в уряді вважають, що й тарифи на електроенергію повинні відрізнятися по регіонах.
Найнижчий тариф може бути у жителів Києва та Київської області: 2,60 – 2,96 гривні за кВт-годину.
А найбільш високим він має бути у жителів Івано-Франківської і Луганської областей: 3,70 – 4 гривні.
Втім, невідомо, чи обере уряд такий сценарій. Адже тоді в регіонах можуть початися “тарифні бунти”, а потім бунтівники підуть і на столицю. Тому цілком ймовірно, що оберуть один із варіантів, які розглядає НКРЕКП.
Що пропонує НКРЕКП
НКРЕКП пропонує підвищувати тариф на електроенергію поетапно – аби не шокувати людей відразу високою ціною, і щоб вийти на потрібний тариф за два роки, до третього кварталу 2023.
Нацкомісія розглядає такі сценарії:
Заморозити тариф на електроенергію до кінця 2021 року і лише потім почати його підвищувати з нового року.
Почати підвищення тарифу на електроенергію з липня поточного року. Підвищити його з 1 липня на 30% – до 2,22 гривні.
Скоріш за все, оберуть другий сценарій. Тариф на електроенергію 1,68 гривні проіснує до липня 2021 року, а потім відбудеться його 30%-е подорожчання. Тобто з 1 липня ціна буде 2,22 гривні. А в 2023 році ціна буде 3,48 гривні за кіловат-годину.
При цьому нібито обіцяють знову запровадити пільговий тариф, за яким можна буде платити за електрику теперішню ціну – 1,68 гривні. Однак, якщо раніше розглядалися варіанти, що можна залишити пільгову ціну за перші 300 або навіть 500 кіловат споживання, то зараз говорять лише про 100. Все, що понад це, доведеться оплачувати за повною ціною.