Українці «на Багамах». Опубліковані сотні тисяч документів про офшорні фірми на Багамських островах

Чотириста тисяч документів із реєстру юридичних осіб Багамських островів потрапили у публічний доступ. Великий масив даних охоплює інформацію стосовно громадян понад 100 країн, які звертались до цієї юрисдикції у Карибському басейні для реєстрації тут свого бізнесу. Ця острівна держава – одна з найвідоміших у світі офшорних зон.

За публікацією даних стоїть ініціатива Distributed Denial of Secrets, скорочено – DDoS. Одні з її засновників – американські журналісти Емма Бест і Лоракс Хорн​, решта команди – анонімні технічні спеціалісти та інтернет-активісти. На сайті проєкту, спрямованого на боротьбу з секретністю, опублікована вже низка подібних витоків.

«Багамські файли» потрапили у публічний простір в середині травня. На базі цих документів вже опублікувало розслідування німецьке видання Spiegel, яке розповіло про офшорні таємниці відомих німців – колишньої легенди футболу Уве Зеелера, власників частки в компанії BMW тощо.

Чтайте також:  «Золоті» яйця, дорогі олія та цукор. Чому ростуть ціни на продукти

«Українська частина» багамського архіву містить дані про майже 60 фірм. Більшість із них засновані українцями, які не мають стосунку до сфери управління державою, та є здебільшого малопублічними бізнесменами. Але низка прізвищ усе ж звертають на себе увагу.

Ексзаступник міністра, олігарх, кадровий дипломат, колишній народний депутат – неповний перелік відомих навколополітичних діячів, які з тих чи інших причин, як виявилось, реєстрували свій бізнес у багамській офшорній зоні.

У 2016 році Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) вже оприлюднював так зване Багамське досьє (Bahamas Leaks) – великий обсяг даних із реєстру юридичних осіб Багамських островів. Але публічний інтерфейс бази даних ICIJ не містив документів – вони не були викладені в публічний доступ. У консорціумі пояснювали, що це зроблено з міркувань захисту персональних даних.

На відміну від консорціуму ICIJ активісти DDoS пішли далі і виклали повний архів документів. Співзасновниця проєкту Емма Бест також розповіла Радіо Свобода, що викладений архів містить більшу кількість даних, ніж Bahamas Leaks, а деякі дані стосуються свіжішого періоду – до 2018 року.

Чтайте також:  Зима повертається: синоптик попередила про шокуючий прогноз погоди

Журналісти «Схем» проаналізували – хто з навколополітичних діячів «засвітився» у багамських файлах та про що це може свідчити.