Комуналка по-новому: українцям потрібно завести ЕЦП, а потім скласти договір

Подробиці

Українці можуть оформити договори щодо комуналки дистанційно
Цифровізація багатьох послуг в Україні продовжується і тепер громадянам доступний зручний сервіс зі складання договорів на житлово-комунальні послуги та реструктуризацію заборгованості з комуналки, які здійснюються за допомогою електронного цифрового підпису. Про це повідомив комунальний концерн “Центр комунального сервісу” у соцмережі Facebook.

Повідомляється, що укладання договорів на житлово-комунальні послуги та реструктуризація заборгованості дистанційно користуються особливою популярністю у мешканців столиці. Так, за три місяці було укладено 40 таких договорів без особистої явки споживачів до сервісних центрів.

За словами директора структурного відокремленого підрозділу по роботі зі споживачами комунального концерну “Центр комунального сервісу” Юлії Романченко, громадяни все частіше використовують електронний цифровий підпис під час укладання договорів у районних сервісних центрах. Це з масовим виїздом споживачів за кордон чи інші міста країни.

Чтайте також:  "Пенсія пропаде у цієї категорії українців, названо умову радикального заходу": експерти про те, кого назавжди позбавлять виплат

“На початку повномасштабного вторгнення багато киян виїхали в інші області України або за кордон. Тому ми запровадили можливість зміни інформації про власника житла або погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги дистанційно – з використанням ЕЦП”, – повідомила Юлія Романченко.

Також вона розповіла про переваги електронного цифрового підпису, головним із яких є дистанційний контакт із фахівцями районних сервісних центрів.

“Серед переваг електронного підпису при оформленні документів – надання документів та укладання договорів без необхідності особистого відвідування сервісних центрів. Водночас у ЦКС фахівець підписує документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). І, як показує статистика, сервіс має попит у киян “, – зазначила Юлія Романченко.

Повідомляється, що дистанційний зв’язок із фахівцями споживачі можуть отримати через месенджер сторінки комунального концерну у Facebook, Skype, Telegram, а перелік необхідних документів знаходиться на сайті ЦКС у рубриці “Часті питання”.

Чтайте також:  "А батькам що робити?": дітей примусово відправляють на канікули, українці розгублені