Ніщо не зупинить танення льодовиків, океани піднімуться на метр — заява Всесвітньої метеорологічної організації

Утримати потепління нижче межі в 1,5 градуса за Цельсієм, ймовірно, буде вже неможливо, а катастрофічні наслідки зміни клімату будуть посилюватися.

Нагрівання планети та підвищення рівня океану прискорюються, останні вісім років були найтеплішими за всю історію спостережень, і ніщо уже не зупинить танення льодовиків.

Про це йдеться у звіті Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), опублікованому у неділю, 6 листопада з нагоди відкриття кліматичної конференції ООН (COP27) в Єгипті.

Голова ВМО ООН Петтері Таалас попередив, що утримати потепління нижче межі в 1,5 градуса за Цельсієм порівняно з доіндустріальною епохою, ймовірно, буде вже неможливо, а катастрофічні наслідки зміни клімату будуть посилюватися і ставати помітнішими.

Кліматологи прогнозують, що середня температура цього року буде на 1,15 градуса вище, ніж середня температура 1850-1900 років. Зараз рівень океану підвищується вдвічі швидше, ніж на початку 1990-х років. Тільки від січня 2020 року океани піднялися на один сантиметр.

Чтайте також:  “Били електрошокером, виколювали очі, у рот забивали палку”: юнак після звірячих знущань ОМОНівців впав у кому

“Для багатьох льодовиків уже занадто пізно, їх танення триватиме протягом сотень або навіть тисяч років з далекосяжними наслідками для безпеки водних ресурсів. Швидкість підвищення рівня океану подвоїлася за останні 30 років. Наразі, хоча ми все ще вимірюємо його в міліметрах на рік, він додає від пів метра до одного метра за століття, що становить величезну небезпеку для мільйонів людей, які живуть поблизу узбережжя або в низинних районах”, — сказав Таалас.

У ВМО повідомляють, що континентальні льодовики зникають рекордними темпами не лише в Європі. Наприклад, у Гренландії крижаний покрив зменшується вже 26-й рік поспіль, в Альпах цього року товщина льодовиків стала тоншою на 3-4 метри.

Зміни клімату все більше відчувають на собі люди по всій планеті: катастрофічні повені в Пакистані цього року забрали життя 1700 людей, чотирирічна надзвичайна посуха в Африці поставила під загрозу голоду 18 мільйонів людей, рівень річки Янцзи впала до рекордно низького рівня, Європа пережила безпрецедентну спеку.

Чтайте також:  Болгарія заблокувала зарплати російських дипломатів: у чому справа

“Цей звіт ВМО читається як медичний висновок про важкохворого пацієнта, але в цьому випадку пацієнтом є Земля”, — цитує AP кліматологиню Дженніфер Френсіс, яка не брала участі в його формулюванні.